Certyfikowane bezpieczeństwo data center

Nikt nie ma wątpliwości, że chmura obliczeniowa w biznesie jest coraz popularniejsza. Zresztą nie tylko. Data center są obecnie partnerami dla korporacji i MŚP, ale także administracji, banków, szpitali i NGO-sów. Badania pokazują, że większość kadry zarządzającej dobrze zna zalety przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej. Natomiast najczęściej wskazywanym powodem hamującym firmy przed chmurą IT są obawy związane z bezpieczeństwem.

Nie bez powodu specjaliści pracujący w centrach przetwarzania danych stawiają główny nacisk na odpowiednie zabezpieczenie danych. Jest to kluczowa kwestia. Kompleksowo rozumiane bezpieczeństwo jest dziś wyznacznikiem jakości usług data center, oznacza stabilny i pewny dostęp do danych.

Bezpieczeństwo danych kosztuje i dlatego nawet duże firmy coraz częściej rezygnują z własnej infrastruktury. Bardziej opłacalny jest wynajem zasobów IT w dedykowanych ośrodkach przetwarzania danych.

Polityka bezpieczeństwa data center to dwa wymiary: fizyczny  i wirtualny. Z jednej strony niezmiernie istotne jest odpowiednie przygotowanie infrastruktury środowiska serwerowego, zaczynając od obiektu, jego lokalizacji, przez konstrukcję i podłączenie do mediów podtrzymujących funkcjonowanie środowiska, kończąc na wykwalifikowanym personelu i odpowiednich procedurach.

Z drugiej strony, ważne jest bezpieczeństwo wirtualne, a więc platformy systemowe oraz ich obsługa i gwarancja ciągłości funkcjonowania. Liczy się pewność dostępu do danych oraz ich zabezpieczenie przed utratą.

Jakość ośrodków przetwarzania danych analizuje i ocenia m.in. amerykańska organizacja Uptime Institute – powstała blisko 20 lat temu. Eksperci z instytutu opracowali dokumentację określającą standardy w zakresie funkcjonowania i bezpieczeństwa data center. Zdefiniowano 4 poziomy certyfikatów (Tier I – IV), które określają klasę ośrodka przetwarzania danych. Uzyskany przez Exea Data Center poziom Tier III oznacza, że centrum może funkcjonować niezależnie od prac serwisowych poszczególnych komponentów. Możliwe jest to dzięki redundantnej architekturze systemów zasilania i chłodzenia. W przypadku awarii któregoś modułu, niezależnie zadziała drugi, a wszystkie prace serwisowe można wykonywać na pracującej infrastrukturze IT.

Zgodnie z tą ideą zaprojektowane są wszystkie elementy systemu zasilania. Zaczynając od podłączeniu alternatywnych torów zasilania, przez niezależne źródła prądu – najczęściej agregaty prądotwórcze. Energia dla infrastruktury data center w krytycznych momentach jest potrzymana przez arsenał baterii UPS.

Exea uzyskując w październiku certyfikat Tier III Certification of Design Documents rozpoczyna 3 etapowy proces certyfikacji. Pierwszym krokiem jest uzyskany certyfikat na dokumentację wykonawczą. Drugim krokiem jest certyfikacja wybudowanego zgodnie z projektem obiektu (Tier Certification of Constructed Facility). Ostatnim etapem jest natomiast certyfikat niezawodności operacyjnej działającego ośrodka przetwarzania danych (Operational Sustainability Certification), który potwierdza najwyższą jakość funkcjonującego centrum i pełną niezawodność operacyjną.