„Nasza serwerownia spełnia wymagania TIER III” – Sorry, to za mało!

Wiele serwerowni chwali się, że „spełnia wymagania certyfikatu TIER III w 98%”, zdarza się, że cześć ośrodków idzie o krok dalej i deklaruje, że spełnia wymagania certyfikatów, które de facto nawet nie istnieją, wtedy możesz usłyszeć o „TIER III+” a czasem nawet „TIER IV-” To wszystko jest nieprawdą, ponieważ żeby móc sygnować się certyfikacją TIER należy zaliczyć rygorystyczne testy w 100%. System weryfikacji jest zero-jedynkowy – nie ma odstępstw od tej zasady.

Dlaczego ta różnica jest tak ważna?

Twoje dane potrzebują sprawdzonej i przetestowanej infrastruktury. Certyfikacja TIER III daje Ci pewność, które data center świadczy usługi najwyższej jakości zapewniając ciągłość działania Twoich zasobów informatycznych.

Certyfikaty TIER przyznaje tylko i wyłącznie amerykański The Uptime Institute. By go otrzymać, należy nie tylko spełniać długą listę wymagających kryteriów w zakresie samej dokumentacji projektowej (certyfikat TIER III of Design Documents), ale przede wszystkim pozytywnie przejść serię rygorystycznych testów infrastruktury, prowadzonych przez specjalistów The UpTime Institute (certyfikat TIER III of Constructed Facility) – testów, które Exea Data Center zaliczyło jako jedyne w Polsce.

Tym samym dołączyliśmy do grona ponad 700 certyfikowanych data center na całym świecie, będąc jednocześnie pierwszym w Polsce ośrodkiem posiadającym komplet certyfikatów TIER III (Constructed Facility oraz Design Documents).

Wydaje się to błahe? Nawet najkrótsza przerwa w działaniu może oznaczać dla Ciebie olbrzymie straty.

TIER III to gwarancja ciągłości dostępu do infrastruktury i nieprzerwanego działania potwierdzona zewnętrznym certyfikatem. Centrum przetwarzania danych z certyfikatem TIER III ma prawo być niedostępne maksymalnie przez półtorej godziny w ciągu roku (SLA na poziomie 99,982%).

By uzyskać taki poziom jakości usług, cała infrastruktura centrum przetwarzania danych musi spełniać szereg rygorystycznych wymogów. Oto niektóre z nich:

  • 2 niezależne systemy zasilania – osobny dla infrastruktury data center, osobny dla infrastruktury IT;
  • dwa niezależne tory zasilania – odseparowane obwody elektryczne prowadzące do centrum osobnymi drogami;
  • redundancja systemów – np. 3 agregaty prądotwórcze, które dostarczają łącznie moc wystarczającą do zasilenia małego miasta;
  • zapas paliwa wystarczający na 12 godzin ciągłej pracy i możliwością dodatkowego tankowania paliwa w przypadku awarii;
  • możliwość prowadzenia prac konserwacyjnych i naprawczych bez wyłączania infrastruktury – oznacza to, że nawet w przypadku awarii poszczególnych sprzętów klienci dalej mają zapewniony nieprzerwany dostęp do swoich usług.

Przed wyborem data center, warto sprawdzić który ośrodek w danym kraju faktycznie przeszedł testy potwierdzone certyfikatem TIER III. Nie chodzi oczywiście o sam certyfikat, ale o pewność, że Twoje danych są w pełni bezpieczne.

Możesz to zrobić na stronie The UpTime Institute