Kolokacja, a utrzymanie własnej serwerowni? Przepis na oszczędności.

       Czy ulokowanie serwerów we własnej firmie jest rzeczywiście bezpieczniejsze aniżeli przeniesienie ich do profesjonalnej zewnętrznej serwerowni oddalonej niekiedy o kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów? Jaki jest sposób na optymalizację kosztów utrzymania i zwiększenia bezpieczeństwa własnych zasobów IT?

Odpowiemy na te pytania i pokażemy na jakie kwestie należy zwrócić uwagę przy utrzymywaniu infrastruktury IT we własnej lokalizacji lub skorzystanie z usługi kolokacji.

       Obecnie na polskim rynku tylko niewielki procent firm może pozwolić sobie na inwestycję w sprzęt i bezpieczeństwo jakie oferują profesjonalne ośrodki data center. Dzięki usłudze kolokacji (przeniesienia własnych serwerów do zewnętrznej serwerowni) przedsiębiorcy zyskują dostęp do profesjonalnych rozwiązań technologicznych i bezpieczeństwa, zarezerwowanych dotychczas tylko dla największych firm lub instytucji finansowych.

Usługa kolokacji pozwala przede wszystkim obniżyć koszt inwestycji, a także optymalizować koszty związane z utrzymaniem własnej infrastruktury IT. Wybudowanie profesjonalnego i bezpiecznego miejsca do przechowywania danych jest sporym wydatkiem. Oprócz odpowiedniego obiektu, niezbędna jest redundantna infrastruktura w postaci duplikacji urządzeń, które umożliwiają bezawaryjną i efektywną pracę serwerów nawet w trakcie awarii lub wyłączenia części infrastruktury, na przykład przyłącza energetycznego, zasilacza UPS, agregatu prądotwórczego, klimatyzatora czy łącza internetowego. Utworzenie środowiska z takimi warunkami oznacza wysokie koszty po stronie przedsiębiorstwa. O jakich kwotach mowa? Pokażemy ową kwestię w dwóch wariantach.

Wariant 1. Załóżmy, że firma decyduje się na budowę profesjonalnej serwerowni o powierzchni 20 metrów kwadratowych dla 8 szaf rack w swojej lokalizacji. Zobaczmy jak wygląda porównanie kosztów budowy i utrzymanie własnej serwerowni na przestrzeni 20 lat versus zewnętrzna usługa kolokacji w profesjonalnym data center.

 własna serwerowniausługa kolokacji
Razem14.920.000 zł5.040.000 zł
Budowa serwerowni 8.200.000 zł0 zł
Eksploatacja 20 lat6.720.000 zł0 zł
Kolokacja 20 lat0 zł5.040.000 zł

Z porównania wariantów budowy i utrzymania własnej serwerowni, a skorzystania z zewnętrznej usługi kolokacji wynika, iż outsourcing w postaci usługi kolokacji okazuje się trzykrotnie tańszy.

Przedsiębiorstwo jest w stanie przewidywać i planować wydatki, gdyż płaci za usługi określone w umowie pomiędzy data center a przedsiębiorstwem, które są tak naprawdę stałe. Firma nie musi się martwić o nakłady inwestycyjne i nieplanowane wydatki takie jak wymiana klimatyzatora, zasilaczy UPS czy agregatorów. Odchodzą także problemy związane z serwisowaniem i stałą opieką nad serwerownią, które wymagają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.   

Przy kalkulacji finansowej istotne jest uwzględnienie wszystkich czynników, wpływających na koszty funkcjonowania własnej serwerowni. Od zebrania profesjonalnego zespołu inżynierów, po koszty stałej konserwacji i napraw.  

Wariant 2. Właściciel internetowego sklepu z oponami kolokuje swój sprzęt w  data center. W ciągu roku są dwa okresy, kiedy popyt na opony wzrasta (latem i zimą), jednak serwery owego sklepu z oponami mają zbyt małą moc obliczeniową, aby obsłużyć zwiększoną liczbę klientów, przez co traci wizerunek i co najważniejsze na nowe zamówienia. Właściciel ma dwa rozwiązania:

    1. dokupić dodatkowe serwery – co oznacza znaczący wydatek inwestycyjny oraz zwiększenie przestrzeni w serwerowni;
    2. zastosować rozwiązanie hybrydowe, czyli skorzystać z mocy obliczeniowej swoich serwerów oraz rozszerzyć je o zasoby chmury obliczeniowej.

Inwestowanie w nowe serwery generuje koszty i wysoki próg wejścia. Pełna moc obliczeniowa jest wykorzystywana tylko przez krótki okres czasu, a właściciel płaci za utrzymanie wszystkich serwerów przez cały rok.

W przypadku rozwiązania hybrydowego, właściciel płaci dodatkowo tylko za zasoby chmury obliczeniowej, które wykorzysta w czasie zwiększonego ruchu.

Firmy, które systematycznie przeprowadzają testy środowiska, nowych produktów korzystają z chmury obliczeniowej, gdyż jest to przewidywalne i oszczędne rozwiązanie aniżeli inwestycja w sprzęt, który nie będzie wykorzystywany przez większość czasu. Płacą tylko za wykorzystane zasoby i nie utrzymują sprzętu, z którego nie korzystają.

Przerwa w dostawie prądu lub internetu?

       Posiadając własną serwerownie narażeni jesteśmy na sytuacje kiedy przerwa w dostawie prądu jest zbyt długa np. kiedy systemy zasilania awaryjnego zostaną całkowicie wyczerpane lub dojdzie do awarii łącza internetowego. Takie zdarzenia mają bezpośredni wpływ na ciągłość funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Kolokując serwery w profesjonalnym centrum przetwarzania danych, takim jak Exea Data Center, firmy nie muszą martwić się o stabilność i dostępność do usług. Redundantne systemy całego środowiska, zapasowe łącza, UPSy, agregaty prądotwórcze i wykwalifikowany personel minimalizują jakiekolwiek przestoje w pracy sprzętu i dostępności do usług.

       Posiadając własną serwerownie trudno odtworzyć warunki i zabezpieczenia jakie są oferowane w profesjonalnym data center, ponieważ rdzeniem ich działalności jest dostarczanie nieprzerwanej pracy środowiska dla kolokowanych serwerów. Na tle wszystkich data center, te profesjonalne, są certyfikowane przez niezależne międzynarodowe instytucje i organizacje dbające o jakość świadczonych usług. Taką instytucją jest chociażby Uptime Institute, która przyznała Exea Data Center jako jedynej serwerowni w Polsce certyfikat TIER III Facility po serii rygorystycznych testów.

  Koszty funkcjonowania środowiska w profesjonalnym data center rozłożone są na wszystkich jego klientów. Dlatego nigdy, z punktu widzenia ekonomicznego, nie będzie opłacało się budować tak wyposażonej serwerowni na własne potrzeby.

Co zyska Twoja firma?

  • Oszczędności – Płacisz tylko za zużytą energię, łącze internetowe, zewnętrzne adresy IP i wielkość kolokacji. Kalkulator kolokacji pomoże Ci określić oszczędności. Wystarczy kliknąć w ten link.
  • Większą efektywność  – o braku zasilania nie ma mowy, dzięki niezależnym torom, którymi dostarczana jest energia. Specjaliści w Twojej firmie, którzy wcześniej zajmowali się obsługą serwerów mogą skupić się nad projektami, które zwiększą innowacyjność lub bezpieczeństwo infrastruktury sieciowej firmy, co przyniesie większą liczbę Klientów oraz zwiększy efektywność.
  • Zaufanie Klientów – Twoi Klienci będą mogli skorzystać z Twoich usług, nawet jeśli w siedzibie Twojego przedsiębiorstwa są problemy z zasilaniem lub łączem internetowym. Jeśli liczba Twoich usługobiorców wzrasta, możesz wykorzystać rozwiązanie chmurowe, aby poprawić dostępność oraz jakość świadczonych usług. Profesjonalne data center zadba o odpowiednie warunki działania kolokowanego sprzętu.
  • Możliwość rozszerzenia mocy obliczeniowej bez inwestowania w sprzęt – rozwiązanie hybrydowe rozszerzy potencjał Twoich usług przez połączenie możliwości kolokowanych serwerów z chmurą obliczeniową. Optymalizujesz swoje koszty w zależności od zapotrzebowania mocy obliczeniowej, na przykład w sytuacji wzrostu liczby klientów w krótkich przedziałach czasowych.